#4 Nabídněte zájemcům kvalitní sex(y text)

Někdy si vymýšlení názvu článku fakt užívám. O čem to tedy dnes vlastně bude?

Říká se, že lidé neradi čtou, a proto jsem se vás v předešlých článcích snažila nasměrovat k tomu, abyste předali vše důležité ve fotografiích. Inzerát je ale samozřejmě nutné doplnit nějakým textem. Vezmu to stručně, protože pokud jste člověk, tak možná nerad čtete, že?

Když se vrhnete do psaní inzerátu, nejdřív si vše důležité sepište na papír nebo do textového editoru, který vás i upozorní na případné hrubky. V inzerátu se jim určitě vyhněte.

Základní informace, které budete potřebovat vědět

 • Jaký nabízíte typ nemovitosti? (byt, dům, pozemek, garáž, kancelář, apod.)
 • Typ vlastnictví (bývá většinou osobní nebo družstevní)
 • Plocha/rozloha (velikost nemovitosti v m2)
 • Dispozice nemovitosti (garsoniéra, 1+kk, apod.)
 • Typ budovy (cihlová panelová, dřevostavba, apod.)
 • Jak je nemovitost vybavena? (zařízená, nezařízená, částečně zařízená)
 • Energetická náročnost budovy (stupnice A – mimořádně úsporná až G – mimořádně nehospodárná)
 • Přísluší nemovitosti balkon, terasa, sklep?

Je vám asi jasné, že pokud nabízíte k prodeji či pronájmu garáž, tak se vás nikdo nebude ptát na to, jestli je vybavená nebo ne. Vždy záleží na předmětu, který nabízíte, a jednotlivé servery vás navedou. Respektive když třeba na www.bezrealitky.cz zaškrtnete, že nabízíte k pronájmu byt, hned se vám zobrazí políčka, ve kterých je nutné něco vyplnit. Všechna mají i rolovací nabídku, takže pokud víte, co vlastně nabízíte, bude to hračka.

I když jste vše potřebné vyplnili, zopakujte to v textu!

Stručně, jasně a výstižně. Proč? Jako ujištění, že to tak opravdu je. Nicméně není nutné to už dále rozebírat. Až po úvodní shrnující větě začnete hrát na emoce. Buďte stále struční, ale upřímní, žádné lži. Používejte jednoduché věty, občas text oživte nějakým neotřelým přídavným jménem (nadčasový interiér, originální kliky z 50.let, nadstandardně úsporná, atd.)

Ve výpisu inzerátů se zobrazuje jen několik prvních řádků. Dbejte, aby nejdůležitější informace byly právě v nich. Poslední zobrazená věta musí lákat zájemce ke kliknutí a dalšímu čtení.

„Nabízím k pronájmu byt v osobním vlastnictví (3+kk , 104 m2, 3. patro z 5, terasa, sklep). Byt prošel kompletní rekonstrukcí v květnu 2015. Bude pronajímán bez vybavení. K dispozici nadčasová a plně vybavená  kuchyňská linka značky X v pořizovací ceně…“

Klikli byste na pokračování inzerátu? 🙂 Já ano, jsem zvědavá.

Snažte se zejména vyzdvihnout pozitiva nemovitosti, napište ale vše, co považujete za důležité.  Inzerát píšete zejména proto, že se chcete vyhnout zbytečným schůzkám, to je dobré si připomínat.“

 Negativní vždy zkuste otočit v pozitivní

Možná se vám to zdá zbytečné, ale lidský mozek funguje specificky a lépe reaguje na pozitivní formulace. Zkuste vynechat předponu NE, alespoň tam, kde to jde a formulace není kostrbatá.

 • „V bytě není oddělené WC. – V bytě je prostorná koupelna s toaletou.“
 • „V domě není výtah – Byt se nachází ve 3. patře, v domě bez výtahu.“
 • „Nestojím o nájemníka s domácím zvířetem – Preferuji zájemce bez domácího mazlíčka.“

doga3

Co do inzerátu dále napsat?

Jestli hodláte nemovitost pronajímat, tak si uvědomte, kdo je vaše cílová skupina. Kdo v místě pravděpodobně vydrží dlouho? Komu se tam bude líbit? V centru Prahy asi nenajde štěstí rodina s třemi malými dětmi. Stejně jako do paneláku na sídlišti neubytujete expatriota. Inzerát lze cílové skupině nenásilně přizpůsobit.

Ať už bude váš budoucí nájemník jakýkoli, rozepište se v inzerátu o vaší nemovitosti trochu víc. Ač lidé všeobecně nečtou, věřte, že pokud budou mít zájem o schůzku, tak si inzerát přečtou. Ve výsledku ušetříte váš čas.

 Popište obal domova

Kdy byl dům, ve kterém se byt nachází, postaven a v jakém je stavu? Jedná se o architektonicky zajímavou budovu? V jakém stylu je dům postaven? Najděte si tyto informace a zmiňte je, pokud jsou zajímavé. Nezapomeňte zmínit i plánované opravy (výměna oken je plánována na jaro 20XX), zejména pokud nemovitost prodáváte.

Uveďte i celkový počet pater v nemovitosti, ve které nabízíte svůj byt (např.: 2.p/5). U domu zmiňte znovu počet pater a informaci, zda je dům podsklepen.

Budova, kde se nachází námi pronajatý byt, se mi dřív zdála opravdu ošklivá. Poté jsem zjistila, že byla navržena velmi známým architektem, tak jsem tuto informaci nezapomněla prostřednictvím inzerátu„prodat“.

Podívejte se na vnitřek nemovitosti jakoby jinýma očima, může vám pomoci nezaujatá osoba

Napište velikosti jednotlivých pokojů, zda jsou či nejsou průchozí, na jaké světové strany mají okna. Já vím, že máte díky předešlému článku super plánek, ale stejně to i napište. Někdo čte, někdo se víc dívá na obrázky, to nezměníme.

Popište příslušenství, které náleží k bytu (sklep, balkon, terasa, aj.), včetně rozlohy v metrech čtverečních a orientace na světovou stranu. U sklepa se orientací nezabývejte, neznám nikoho, komu by to připadalo důležité 🙂

Co se týká vybavení bytu, zmiňte se hlavně o spotřebičích, které v nemovitosti necháte, zejména pokud je vybavení nové, funkční. Pokud fotíte vybavený byt (což určitě doporučuji), ale nábytek nebudete v bytě nájemníkovi nechávat, pak tuto informaci napište. Stačí formulka jako „Byt bude pronajímán bez vybavení.“

Uveďte také způsob vytápění objektu (vlastní, dálkové, plynové, elektrické, apod.)

Okolí se počítá!

Popište lokalitu, vyzdvihněte lokální zajímavosti, blízkost obchodu, parkování – vše, co je žádoucí. Nezapomeňte přidat fotografie z okolí. Máte-li poblíž krásný park, byla by škoda jej mezi fotografie nezahrnout, včetně vzdálenosti nebo odkazu na webové stránky. Máte-li zajímavý/příjemný výhled z oken, popište jej, nafoceno již určitě máte, že?

4

Upozorněte na možnosti v okolí, které váš vysněný nájemník ocení: občanskou vybavenost, informaci o sportovištích, zábavních centrech, restauracích a klubech, vzdálenost supermarketu, lékárny, pošty, zdravotního střediska, blízký park, dětské hřiště, řeku či rybník v dosahu. Vždy záleží na cílové skupině.

Víte, koho chcete a nechcete?

Pokud nechcete mít v bytě nájemníka s domácím mazlíčkem, napište to. Máte nesnášenlivé sousedy, kteří vám klepou na dveře, jakmile máte trochu nahlas rádio? Pak textem zkuste zacílit na klidné nájemníky. Snažte se být pozitivní.

 • Preferuji nájemníka bez domácích zvířat, nekuřáka.
 • Preferuji rodinu s dětmi nebo skupinu studentů

Kde parkovat a jak do centra za použití MHD

Uveďte způsob parkování (na ulici, ve dvoře, garáž, placené stání). Nezapomeňte zmínit dostupnost MHD, ověřte vzdálenosti.

 • Tramvajová zastávka před domem.
 • Metro C Ládví 500 metrů.
 • BUS do 5 minut chůze.

Další důležitá fakta

Upřesněte dobu pronájmu (pouze dlouhodobý pronájem, minimální doba pronájmu). Nabízíte převod služeb na nájemníka? Možnost zapsání trvalého bydliště? Prodejte to, pokud ano!

Vložení vašeho inzerátu na internet

Vložte svůj inzerát například na dva nebo tři vybrané servery. Není nutné vkládat ho úplně na všechny existující servery. Každý, kdo hledá nemovitost na internetu, většinu z nich zná, a sleduje. Pokud chcete pronajímat či prodávat bez pomoci realitní kanceláře, pak zkuste server www.bezrealitky.cz. Máte-li profil na Facebooku, pak určitě zvažte vložení inzerátu nejprve tam. Požádejte přátele o sdílení, má zázračné účinky.

Na realitních serverech zaškrtejte jednotlivá pole dle specifik vaší nemovitosti, a zadejte připravený popis. Způsob, jakým budete inzerovat, nechávám čistě na vás. Jen prosím zachovejte informační hodnotu. Inzerujte pokud možno i  v cizím jazyce, otevře vám to nové obzory.

Pokud se chcete třeba inspirovat, nebo jen od srdce zasmát, přečtěte si inzerát, který se jednou objevil na výše zmíněném serveru. Tento velice vtipný pán již svou nemovitost prodal a já se nedivím, Inzerát k nahlédnutí zde stále najdete. Nenechte si ho ujít. Čtu ho již potřetí a pořád se směju. Najdete ho zde>>

Prodám byt.
Je to moc hezký byt.
Přesto ho prodám.
Jinak bych musel prodat děti a ženu a těch pár tun věcí, co nám tu společně nashromáždili.
Má všechno, co takový byt potřebuje: dveře (a ne jedny!), okna, podlahy, stropy, vodu, elektriku, sousedy, koupelnu, garáž, záchod, internet, sklep, komoru, komodu, šatnu, atmosféru, hypotéku…pokračování zde>>

Mějte se a smějte se,

Pavlína

Pavlína Štefanová
Je nadšená organizátorka domovů, Home Stagerka a interiérová fotografka. Spolu s Lucií Kocman vytvořily projekt O domovē. Pomáhají vnést do každého domova systém a harmonii. Jsou autorky internetového seriálu Královny pořádku.
Komentáře