Výběr aktovky pro prvňáka nemusí být noční můrou

Škola volá! Zatímco u Páji jsou školou povinné dvě ze tří ratolestí, tak u nás je to premiéra. A řeknu vám, není to legrace. Já jsem se dost zasekla už při výběru školní tašky. Což mi přijde to nejzásadnější, co musí každý školák mít. Pletu se?

Seznam kritérií

Výběr na trhu je dechberoucí. Jak se v tom správně zorientovat? Sama celé léto bojuji s bolestmi zad, proto je pro mě vždy nejdůležitější, abych podobných strastí ušetřila naše děti. Vytvořila jsem seznam těchto kritérií: ergonomický, lehký, ne moc barevný, neb preference střídají rychleji než roční období, s více kapsami, nepromokavý. A už jsem byla ztracená. Jak to vlastně všechno poznám?

Vyrážíme na obhlídky

Se Sebíkem jsme vyrazili do obchodů. Řekli jsme si, co je pro nás nejdůležitější. Naše priority byly dost rozdílné. Sebastian řešil hlavně vzhled, já zase konstrukci. Zkrátka zcela naopak, než tomu je normálně. Ale domluva zněla jasně: Maminka vybírá vhodný typ, syn si vybere vzhled. Vyznat se v té široké nabídce na trhu a v tak velkém cenovém rozpětí je docela oříšek. A nebudu lhát, že na první dobrou mě cena školního batohu docela vyděsila.

Batoh Grade od Step by Step

V našem oblíbeném obchodě s dětskými botami jsme do rukou chytli batoh značky Step By Step v tolika barevných kombinacích, že jsme se u něj zasekli alespoň na hodinu. A aniž bychom cokoliv věděli, tak nám přišel skvělý. Výhody vám popíšeme od podlahy.

Láska na první i poslední pohled.

Pevné dno – stabilita

Batoh má pevné dno, které nejenže dopomáhá stabilitě, ale tak nějak vrací batoh na nožky. To zabrání ušpinění i opotřebení. Také to umožní malým školákům lépe batoh obsluhovat. Mohou s ním nakládat obouruč a nemusí si tašku přidržovat.

Kapsy na svačinu a pití

Přední kapsa má termo ochranu, takže svačinka vydrží čerstvá déle. Na bocích jsou dvě stejné kapsy třeba na pití. Pozor, když do jedné dáte lahev, z druhé strany je dobré batoh vyvážit něčím podobně těžkým.

Dělení vnitřního prostoru

Vnitřní kapsa je dělená na dvě komory. V horní části poklopu jsou praktické úchyty na pouzdro (Pája tvrdí, že česky je to penál). Chybí mi tady nějaká menší kapsa na peněženku.

Krásný a plně vybavený – v designu batohu

Materiál, reflexní prvky

Batoh má nepromokavou impregnaci, materiál je pevný a drží tvar. Jeden batoh je vyroben z 37 recyklovaných PET lahví. Reflexní prvky Oralite jsou samozřejmostí. Záda, ramenní popruhy i bederní pás jsou příjemně vypolstrované a skvěle sedí na zádech. Bederní pás je možné oddělat, ale jeho použití (zejména s rostoucí vahou batohu) je více než doporučené.

Easy grow

Jde o systém nastavení zádových popruhů, kdy si nastavíte délku přesně podle výšky vašeho dítěte. I díky tomuto nastavení vám vydří batoh klidně až do 4.třídy a to potvrzuje i 4letá záruka.

Zapínání batohu

Zapínání batohu je na dvě magnetické přezky, které se obsluhují velmi jednoduše i malinkýma ručičkama. Na zip je pouze přední kapsa na svačinu.

Magnetické obrázky

Syn si vybral batoh s černým panterem, umím si představit, že za rok bude naříkat, že chce třeba robota. Batoh je opatřen magnetickými obrázky, které drží opravdu velmi pevně a ty je možné měnit, nebo beze zbytku oddělat a zůstane vám batoh pro velkého školáka. Obrázky lze dokupovat.

Magnetické obrázky je možné zcela odstranit nebo nahradit.

Jak batoh správně nastavit?

Bederní pás

Ať už vyberete jakýkoli „rostoucí“ batoh, postup nastavení bude velmi podobný. Nejprve povolte všechny popruhy. Batoh dejte dítěti na záda a nastavte nad kyčlemi bederní pás. Ten totiž dokáže nést až 50% váhy batohu, tak jej určitě naučte dítě používat.

Ramenní popruhy

Nastavte délku ramenních popruhů. Myslete také na množství oblečení, které dítě v daném období nosí. Batoh by měl přilnout k páteři od ramene po křížovou kost. U batohu Grade od Step by Step visící popruhy jednoduše zaháknete za speciální háčky, aby se nikdy neválely v prachu a vodě – drobnost, která potěší.

Nejdůležitější je správné nastavení všech popruhů.

Ramenní pásky

Důležité je správné nastavení ramenních pásků, jimiž nastavíte těžiště a rozložení váhy celého břemene. Batoh by neměl v horní části odstávat. To způsobuje předsazení brady a zcela špatný postoj dítěte. Často to vidíte, když je taška větší než dítě.

Hrudní pás

Nepodceňujte ani správné nastavení hrudního pásu, který zabraňuje sklouznutí ramenních popruhů. Ten nesmí být příliš těsný, aby nezabraňoval volnému dýchání, ani příliš volný, kdy váhu přenášíte do podpaží a v důsledku to může způsobit i brnění prstů. Batoh Grade nese známku kvality a zdravého vývoje AGR. Což nás také přesvědčilo o jeho ergonomii.

Další možnosti?

Říkala jsem si, že přece nemůžeme koupit tašku takhle na první dobrou. Tak jsem v mých hledacích misích pokračovala, vyzpovídala kamarádky, srovnávala jejich aktovky. Otestovala jsem si další značky, ale pokorně jsem se po měsíci vrátila k batohu Step by Step. Všechny varianty můžete zkouknout zde.

Poděkování

Moc děkuji značce Hama, která je distributorem tašek Step by Step, že mi umožnila napsat tento článek, odpověděla na spoustu všetečných otázek a taky poskytla jeden batůžek Grade od Step by Step do soutěže, kterou již brzy vyhlásíme na našem Instagramu. Tak nás sledujte.

Já jdu zase vybírat něco dalšího.

Krásný den

Lucie

Lucie Kocman
Je organizátorka domácností a odbornice na komunikaci a marketing. Svou vášeň pro módu, design a kosmetiku přetavila v konstatní styling lidí i jejich domovů. Spolu s Pavlínou Štefanovou vytvořily projekt O domovē. Pomáhají vnést do každého domova systém a harmonii. Jsou autorky internetového seriálu Královny pořádku.
Komentáře