#3 Proč a jak fotit do inzerátu detaily

Vítejte u třetího dílu mé pětidílné série článků. V prvním z nich jsem psala o základní úpravě fotografií z interiéru a druhý článek pojednával o plánku nemovitosti. Proč a jak ho vytvořit.

Dnes se spolu podíváme detailně na detaily

Co každý inzerát potřebuje?

Nemovitost, ať už ji prodáváte nebo nabízíte k dlouhodobému či krátkodobému pronájmu, si zaslouží velkou pozornost. Jedná se o váš majetek a vaše peníze, takže já radím nepodceňovat žádný bod inzerátu.

Ceny nemovitostí za poslední roky vyšplhaly velmi vysoko a prodává se o sto šest. O to víc je nutné svou nabídku odlišit. Zejména pokud z toho chcete „vytřískat“ maximum. Co by v oblasti „obrázků“ neměl váš inzerát postrádat? Můžete se podívat na související články.

1) plánek nemovitosti

2) fotografie celků

3) detaily

4) fotografie výhledů z oken a okolí

Při své práci fotím v každé nemovitosti několik detailů. Do inzerátu jich také několik dávám, pokud jej tedy vytvářím já. Kolik? To si povíme na konci článku.

Proč vlastně fotit detaily?

Detaily vzbuzují emoce

Možná si teď říkáte něco ve smyslu „Ve mně teda ne.“, ale věřte mi, že tomu tak je.

Pamatuji si, jak bylo prokázáno, že když v kině pustí reklamu na Coca Colu, koupí si ji mnohem více lidí. Podobně to funguje i s fotkami detailů. Řeknete si možná „To je ale zbytečná fotka“, ale inzerát vás osloví. Bude ve vaší mysli zabírat místečko.

Pokud bude nemovitost alespoň trochu odpovídat vašim požadavkům na velikost, tak věřte, že se k inzerátu vrátíte a domluvíte si schůzku. A to i v případě, že se nenachází přímo v lokalitě, kam jste původně chtěli, tady mluvím z vlastní zkušenosti.

Já osobně používám dva druhy fotografií

1) Nevšední či exkluzivní vybavení

Takové detaily je dobré fotit, pokud máte třeba částečně vybavený byt k pronájmu a necháváte tam nějaké zajímavé kousky (např. detailní logo chladničky nebo kávovaru, zajímavé úchytky na kuchyňské lince apod.) V nemovitostech ke krátkodobému pronájmu jsou podobné fotky nutností. Co nabízíte klientovi navíc?

2) Detaily nebo polocelky, které tvoří atmosféru

Cokoli, co v bytě třeba posléze nebude, ale pohled na fotografii vyvolává příjemné pocity pohody. Prostě WAU! Tady chci bydlet.

„Nedávno jsem pomáhala s home stagingem a hlavně fotografováním bytu určenému k prodeji a bylo naprosto hnusné počasí. Sychravo, deštivo, tma. Co teď? Níže můžete vidět, co mě napadlo a myslím, že to přesně vystihuje podzimní atmosféru a nikoho to nemůže urazit. Chci se zabalit přesně do téhle deky, nalít si čaj a číst. Co vy?“

img_9438

Už asi víte, že nějaký ten detail by se možná hodil a třeba vás už něco konkrétního napadlo. Pojďme se tedy spolu podívat, jak nastavit váš fotoaparát, aby se to i povedlo.

Jak technicky na to?

Protože tento článek není odborným článkem, nebudu zde vysvětlovat, jak fotoaparát funguje a jak se navzájem vše ovlivňuje.

Postup nastavení fotoaparátu

Nastavte fotoaparát do polohy A – priorita clony. Hodnota clonového čísla (F) ovlivňuje hloubku ostrosti. Čím nižší je clonové číslo, tím bude pozadí rozmazanější. Čas se automaticky dopočítá.

Focený objekt si je také možné „přitáhnout“ pomocí funkce ZOOM (prostě tzv. zazoomovat – tohle slovo asi není úplně z našeho slovníku, ale asi chápete) a zároveň si k němu stoupnout co nejblíže. Pozadí se tak rozmaže ještě víc, ale je nutné hlídat hodnotu času. Pokud automaticky dopočítaný čas bude delší než 1/20, už raději přestaňte „mazat“ a spokojte se s tím, co váš foťák umí.

Tímto nastavením docílím malé hloubky ostrosti (ostrý je předmět zájmu, vše před a za je rozmazané). Tento postup funguje i s docela obyčejným aparátem, u kterého lze nastavit režimy focení (v tomto případě A). Zaostřete na focený objekt a zmáčkněte spoušť. Docela hezky vypadá, když dáte focený objekt do osy s nějakým objektem v pozadí nebo využijete pravidla zlatého řezu (focený objekt je v 1/3 fotky).“

Fotografie stačí pak upravit jednoduše – ořez, kontrast, možná trochu jasu.

Kolik podobných fotografií dávat do inzerátu?

V následujícím textu popisuji čistě moje pravidlo a nikomu jej nenutím, protože jsem si ho v podstatě vymyslela.

1) Inzerát, který prodává nemovitost nebo ji nabízí k pronájmu

Tady se řídím pravidlem 4:1:1 (celek, polo detail, detail). Pokud tedy inzeruji nemovitost, která má 5 místností, tak použiji 12 celků, 3 polo detaily a 3 detaily. Není to pravidlo, přes které nejede vlak, spíš mi to připadá tak akorát a zkouším se toho držet.

2) Inzerát určený pro krátkodobé pronájmy, hotely, apod.

V tomto případě je nutné budit emoce neboť prodáváte zážitek, dojem. Poměr je tedy 3:2:2. Tímto pravidlem se řídím, když má nabídka lákat k pobytu v dané nemovitosti. Tady je na místě více detailů i polo detailů.

Pokud vlastníte nějaký objekt podobného typu, který krátkodobě pronajímáte, tak nepřemýšlejte jako jeho majitel, který tam musí sekat trávu a natírat okna. Přemýšlejte jako někdo, kdo si tam jede odpočinout, užít romantiku, relaxovat nebo unavit děti. Podle toho nemovitost připravte a nafoťte.

Mějte se krásně,

Pavlína

Pavlína Štefanová
Je nadšená organizátorka domovů, Home Stagerka a interiérová fotografka. Spolu s Lucií Kocman vytvořily projekt O domovē. Pomáhají vnést do každého domova systém a harmonii. Jsou autorky internetového seriálu Královny pořádku.
Komentáře