Home Staging? Co to je?

Prostřednictvím tohoto článku bych vám ráda představila pojem Home Staging a už teď vím, že vás to bude bavit. Až dočtete poslední řádek, nadchne vás psychologie Home Stagingu jako mě a budete mít velkou chuť nějakou tu svou nemovitost pěkně „nastejdžovat“. Tak pojďme na to!

Co je tedy ten Home staging [homestejdžing]?

Překlady slovního spojení home staging jsou různé, většinou ale najdete něco jako „vytváření dojmu z domova“. Důležité je ale pochopit, co má celý ten Home Staging za cíl, co je jeho smyslem, proč je potřeba se jím zabývat a proč ho aplikovat.

Chtěla bych, aby ve vás můj článek rozhýbal emoce, vyvolal pocity, rozbouřil vášně. To je totiž ten hlavní cíl, ke kterému chce home stager dojít, když připravuje nemovitost pro vstup na realitní trh. Jde samozřejmě o POZITIVNÍ EMOCE, POCITY A VÁŠNĚ.

Představte si, že jste taková normální holka. Dokážete to?

Výborně, teď si představte, že nemáte partnera pro život a fakt byste ho chtěla. Nestojíte o krátkodobý vztah nebo sex na jednu noc, chcete dlouhodobý a perspektivní vztah. Jak se připravíte na rande naslepo nebo na rande, kdy na rozhovor s každým z několika mužů máte pouze pár minut? Nic o protějšku nevíte, takže se asi budete chtít všeobecně líbit, no ne?

Nikdy se nedá předem odhadnout, jak takové rande může skončit, takže se pravděpodobně vykoupete, umyjete si vlasy, oholíte se, uděláte si manikúru a pedikúru. Teď si možná říkáte, že jsem se zbláznila, vždyť vy chcete přece dlouhodobý vztah a dnes k ničemu určitě nedojde! Ano, ale vy opravdu nikdy nevíte, co se může stát. Co když promoknete na kost a bude nutné se svléknout?

Vkraďte se do hlavy svému potenciálnímu nápadníkovi a přemýšlejte nad tím, co by asi chtěl.

Co na sebe? Tygrované legíny, oranžovou koženkovou sukni, černé průsvitné triko a milion oranžových doplňků? To asi ne… Co když váš životní partner nesnáší oranžovou? Vezměte si něco, v čem se cítíte pohodlně a co vám sluší. V jednoduchosti bude dnes vaše krása. Sundejte klinkající se náušnice, kříže z krku a tygrované legíny a začněte jinak.

První dojem uděláte skvělý, to už je teď jasné. Hodně to pomůže, ale u kvalitního chlapa vám to stačit nemusí. To už je ale téma na další knihu, takže se raději přesuňme zpět k nemovitostem.

Co má normální holka a rande naslepo společného s home stagingem?

Strašně moc! Stejně, jako se žena (nebo snad i muž) připravují na rande naslepo, musí být i nemovitost připravena pro vstup na realitní trh takovým způsobem, aby se prostě líbila, a to nejlépe všem, a mohla si pak vybírat, kdo v ní bude bydlet nebo kdo si ji koupí.

  • Žena se vykoupe a oholí = Nemovitost je vyklizena a uklizena a to nejen na povrchu, zájemci totiž často zkoumají i rozložení polic ve skříních, tak aby na ně něco nevyskočilo.
  • Žena si přelakuje oprýskané rudé nehty jemným lakem = V nemovitosti je přemalována oprýskaná výrazná malba v pokojích na bílou či jemnou krémovou.
  • Žena si sundá z krku kříže a z uší klinkající se náušnice = Z nemovitosti jsou odstraněny věci, které nejsou úplně běžné a mohou někoho ihned odradit (například kožešiny či náboženské obrazy).
  • Žena si udělá přirozený make-up = V nemovitosti jsou použity doplňky jemných barev, které ji zútulní. Nejlépe v jemných odstínech.
  • Žena použije lehký parfém = I domov musí hezky vonět, už z fotografie!
  • atp.

Nalákejte zájemce o nemovitost prostřednictvím fotografií a inzerátu k tomu, aby se přišel podívat na nabízenou nemovitost osobně a setkal se tak i s vámi…

prodejni stranka kolaz loznice

Pozor ale! Ani u ženy a ani u nemovitosti nesmí být maskovány velké nedostatky. Jinými slovy, pokud k vám do bytu střechou zatéká, tak to opravte, nebo to naplno přiznejte. O zakrývání nedostatků totiž Home Staging není, jde spíš o snahu vyzvednout přednosti.

Home staging vám pomůže udělat z obyčejné nemovitosti domov, který bude vzbuzovat samé pozitivní emoce v každém potenciálním zájemci. Musí samozřejmě jít ruku v ruce s dalšími důležitými věcmi, jako je třeba kvalitní fotografie a inzerát, odpovídající nastavení ceny, vaše jednání se zájemci apod., ale jeho aplikace udělá veliký kus práce za vás a vy jen budete stát a divit se, že to šlo tak lehce, bez snižování ceny, bez časových ztrát.

Home staging je tu pro každého a pro všechny strany má pozitivní dopad.

Pravidla home stagingu by v první řadě měli znát realitní makléři, to je zkrátka nutnost. Je ale zásadní i pro ty z vás, kteří máte nemovitost k pronájmu nebo k prodeji a v neposlední řadě také pro ty z vás, kteří chtějí pronajímat svou nemovitost krátkodobě, třeba prostřednictvím serveru Airbnb nebo při prázdninové výměně à la Homeexchange (Dnes zrovna na jeden Homeexchange odjíždíme, určitě budu sdílet zážitky!).

Možná čtete tento článek a říkáte si, že zrovna vám je to k ničemu, protože žijete v podnájmu a celý slavný homestaging akorát tak zvyšuje cenu nemovitosti, po které toužíte?

I pro vás má ve výsledku aplikace homestagingu pozitivní efekt. Pokud lidé začnou zásady homestagingu aplikovat i v České republice, pak si nemovitost vyberete mnohem rychleji, neboť vás zaujme a okouzlí. A možná díky homestagingu narazíte i na nemovitost, která primárně nebyla v oblasti, ve které jste hledali. Stejně tak jako se to stalo mně s manželem. Bydlíme v oblasti Prahy, kterou jsme neznali, ale zaujal nás inzerát a i přes vyšší cenu jsme přišli a okamžitě věděli, že to je „ono“.

Homestaging je prostě úžasný a ještě lepší na něm je, že ho každý může zvládnout i sám, bez pomoci homestagerů, realitních makléřů či fotografů.

Pavlína

Pavlína Štefanová
Je nadšená organizátorka domovů, Home Stagerka a interiérová fotografka. Spolu s Lucií Kocman vytvořily projekt O domovē. Pomáhají vnést do každého domova systém a harmonii. Jsou autorky internetového seriálu Královny pořádku.
Komentáře