Jak to můžete dělat?

Když s někým mluvím o tom, že jedeme na dovolenou a měníme si díky www.homeexchange.com domovy s jinou rodinou, často se setkávám s reakcemi jako „To vám fakt nevadí, že cizí lidi bydlí u vás doma?“ Někteří z vás zase plně rozumí tomuto druhu cestování a možná by to taky zkusili.

Donutilo mě to přemýšlet nad příčinou, proč to mně ani manželovi nevadí a přišla jsem na to celkem rychle.

Když jsem byla malá holka, cestovat nebylo tak jednoduché, jako je tomu dnes. Nebyly tak dobré podmínky a peníze, které moji rodiče vydělali a dokázali ušetřit, stačily na to nejnutnější. A to moji drazí rodiče patří mezi šampiony ve spoření! Uživit tři dcery a nechat je vystudovat vysokou školu, to muselo být strašně náročné.

Začátky mého cestování nebyly tedy s rodinou, ale s kroužkem, který jsem i se sestrami měla možnost navštěvovat. Jednalo se o sborový zpěv a díky výměnným pobytům s jinými sbory jsme navštívili velký kus světa.

Nejprve jsme jezdili hodně na západ. Francie, Itálie, Anglie, Švédsko, Dánsko, to byly země, kde se lidé měli líp a my to věděli. Neumíte si představit ten pocit, kdy se vrátíte ze západní země a jdete po ulici vašeho maloměsta.

Co najednou kolem vidíte, to jste opravdu dřív neviděli!

Rozbořené domy, odpadky v řece, neupravené ošklivě oblečené lidi. Pak dojdete domů a tam vás zase přepadne pocit, že nemáte dost hezký pokojíček, že koupelna je zastaralá a padnete do takové malé deprese, protože vaše návštěva ze západu je už skoro na cestě k vám.

Následovaly ale cesty na východ a tam mi to teprve všechno došlo! Každý připraví svůj domov, jak jen nejlépe umí a stará se o to, abyste se měli co nejlépe! 

Na výměnný pobyt s litevským nebo estonským sborem nakonec vzpomínám nejvíc! Byli jsme v pozici těch bohatších a najednou jsme viděli, jak je to na tom druhém břehu. Tu nesmírnou snahu rodiny nám dát to nejvíc co mohou, uvařit to nejlepší, i když sami normálně jedí suchý chleba, chápete tu pointu?

Nejde o to, jak bohatí jste, kolik a jakých koupelen vaše nemovitost má a jak to ve vaší zemi vypadá. Jde o možnost ŽÍT JAKO DOMORODEC.

To přesně právě výměna domovů přes například přes www.homeexchange.com poskytuje. Nikdo nemá zájem vás okrást nebo se válet ve vaší posteli v botách. Lidé chtějí poznat vaši zemi a budou se chovat tak, jak je v předběžné komunikaci požádáte. Můžete se sami rozhodnout, kdo u vás bude bydlet a kam vy se podíváte. Máte fotky, reference a komunikujete předem, takovou možnost jsme my tenkrát neměli, a přesto ty zážitky nám už nikdo nevezme, a že byly super!

Měla jsem to štěstí, že jsem si vzala za manžela chlapa, který navštívil za svůj život ještě mnohem větší počet zemí a v mnohých z nich i dlouho žil. Máme na celou věc stejný názor.  Zkrátka v tuto chvíli, kdy zrovna není možné cestovat způsobem, jakým jsme cestovali, tedy s batohem na zádech, budeme cestovat takto, přes výměnu domovů.

Ušetříme za ubytování, půjčovnu auta a děti nebudou balit s sebou kupy hraček, vše bude na místě našeho náhradního domova. A případných komplikací se nebojíme, každá cesta člověka hodně obohatí a nejvíc se vzpomíná na ty cesty, které nebyly jednoduché.

Absolvovala jsem samozřejmě pár dovolených či pracovních cest, kdy jsem byla ubytována v hotelu, ale vzpomínám na ně? Mám z nich zajímavé zážitky? Ne, jen vím, kde byly lepší švédské stoly, případně teplejší moře. Žádný nutný kontakt s místními obyvateli nebyl potřeba, nevím o nich nic.

Jak nejraději cestujete vy? Podělte se o své zážitky!

Krásný den,

Pavlína

Pavlína Štefanová
Je nadšená organizátorka domovů, Home Stagerka a interiérová fotografka. Spolu s Lucií Kocman vytvořily projekt O domovē. Pomáhají vnést do každého domova systém a harmonii. Jsou autorky internetového seriálu Královny pořádku.
Komentáře