#2 Tři důvody proč dát plánek bytu do inzerátu a jak na to

V prvním ze série mých pěti článků jsem vás učila, jak udělat základní úpravy fotografií z interiéru. Článek najdete zde>> Dnes se spolu podíváme na nedílnou součást jakéhokoli inzerátu. O co jde?

Nedávno jsem se jen tak pro zajímavost zeptala své kamarádky, co jí nejvíc na inzerátech vadilo, když sháněli byt pro rodinu. A víte co? No přece plánek bytu! Když nemá inzerát kvalitní půdorys, tak máte jen neúplné informace a chodíte po zbytečných prohlídkách.

Půdorys nemovitosti je nezbytnou součástí vaší nabídky, ať už chcete pronajímat nebo prodat.  Pojďme se spolu podívat na důvody.

Proč je plánek nemovitosti tak důležitý?

ČAS

Přidáním kvalitního plánku do inzerátu ušetříte zájemcův a hlavně váš drahocenný čas. Nebudete totiž chodit na spousty zbytečných schůzek, které budou končit anebo i začínat těmito větami:

„Vy máte všechny pokoje směrem na Jih? No tak to ne, to by nám bylo vedro!“

„Ten obývák vypadal na fotce mnohem větší! Sem se mi moje sedačka a domácí kino teda nevejdou.“

„Aha, tenhle pokoj je průchozí, to by nám návštěvy musely procházet přes ložnici. Děkuji, nechci!“

Možná si teď říkáte, že to vše se dá napsat do inzerátu, no ne? Ano, dá a určitě to tam napište. Lidé však mají raději obrázky a číst se jim všeobecně tolik nechce. Pokud se tedy chcete vyhnout zbytečným schůzkám a nedorozuměním, pak vezměte tužku a papír a vrhněte se na měření. Dozvíte se níže, jak na to.

NENÍ CO FOTIT

Tento případ nastává, pokud je vaše nemovitost, kterou prodáváte, před rekonstrukcí. Nechcete investovat ani korunu. Udělat Home Staging a profesionální fotografie by tu nemělo velký smysl, prostě chcete jen jedno. Rychle s nemovitostí pryč.  Tady je vám už určitě jasné, že se přiložení půdorysu nevyhnete.

JEN NĚKTERÉ MÍSTNOSTI JSOU HEZKÉ

Představte si, že nabízíte k pronájmu nebo k prodeji byt, kde má pokojíček i vaše dcera, která v současnosti ujíždí na punku. Ještě tam potřebujete chvíli bydlet a ona vám opravdu nedovolí přemalovat zdi v jejím pokoji nebo strhat plakáty. Zbývá vám jediné. Ostatní místnosti prostřednictvím fotografií „prodat“ a její pokojíček bude jen v půdorysu. Na prohlídce od něj také prosím nezačínejte, nechte si jej jako „třešničku na dortu“.

Co je půdorys?

Půdorys je vodorovný řez nemovitostí a zároveň pohled shora na místnosti. Je veden cca 1m nad podlahou a protíná všechna okna a dveře.

Nejprve zjistěte, jestli náhodou půdorys nemovitosti už dávno nemáte. Někdy je součástí kupní smlouvy (u nových developerských projektů), někdy se dá také získat na katastru nemovitostí. Nemáte? Pak si ho pojďte vytvořit.

Dvě možnosti, jak se k tvorbě půdorysu postavit

Nakreslit ručně a pomocí scanování přidat k nabídce

Vytvořit jej v některém 3D programu

Každému sedne něco jiného. Na počátku celé akce však stejně potřebujete tužku, papír a metr. Takže nahlédněte do aktovek svým potomků a jdeme na věc.

Do inzerátu postačí rozměry stěn, šířka a směr otevírání dveří a oken. Případně také umístění radiátorů, zásuvek a vypínačů. Dejte si čistý list papíru velikosti A4 do desek s klipsnou, vezměte do ruky tužku, postavte se zády k vstupním dveřím a můžete začít.

Nejdříve si nakreslete váš byt tak, jak jej znáte. Otočte podle jeho tvaru desky a načrtněte místnosti. Raději slabou čarou, možná budete muset gumovat, pokud se napoprvé netrefíte.

Máte základní tvar? Skvělé, můžete začít s vlastním měřením prostoru místnost po místnosti. Ve dvou se vše lépe táhne, pokud máte možnost, vezměte si někoho na pomoc. Měřte délku a šířku místností, polohu oken a dveří a nezapomeňte na směr otvírání. Zakreslete sloupy nebo trámy, schodiště a topná tělesa na stěnách. Pokud jste pečliví, vyznačte i zásuvky, vypínače a světla, ale není to úplně nutné.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pomůže vám, když se sami sebe zeptáte: “Co by mě zajímalo, kdybych sháněl nový domov?“ Máte? Rozhodněte se, kudy se vydáte dál. Já každopádně doporučuji najít program, do kterého půdorys překreslíte. Vypadá to profesionálně a plánek můžete přidat i ve 3D nebo byt vybavit nábytkem.

Překreslení půdorysu ručně pro účel skenování

Pokud budete dál s půdorysem pracovat v ruce, je nutné stanovit si tzv. měřítko, podle kterého budou naměřené vzdálenosti přepočítány. Kromě pevného podkladu a tužky budete nyní potřebovat také pravítko, nejlépe s pravým úhlem.

Měřítkem se rozumí poměr, v jakém je realita zobrazena na papíře (plánu). Měřítko 1:50 – 1cm v plánu je ve skutečnosti 50cm (0,5 metru) – pro interiéry se používá nejčastěji)

Měřítko 1:20 – 1cm v plánu je ve skutečnosti 20cm

Měřítko 1:100  – 1cm=100cm – použijete, pokud máte velkou nemovitost

Po zakreslení obrázek naskenujte a půdorys máte připravený do inzerátu. Nezapomeňte vyznačit světové strany.

Překreslení půdorysu v programu

Existuje velké množství programů, které vám tvorbu plánku usnadní. Není potřeba se obávat, celý proces vás bude velmi bavit. Pořád si připomínejte, že nyní možná přípravou strávíte víc času, ale v budoucnu se vyhnete schůzkám, které nikam nevedou. Výsledek navíc vypadá fakt dobře a vašemu inzerátu velmi pomůže! K programům existují tzv. tutoriály, ve kterých je ukázáno, jak s nimi pracovat.

Floorplanner (http://www.floorplanner.com/)

V tomto programu můžete vytvořit jeden projekt zdarma. Program je v češtině a jeho nespornou výhodou je, že umožňuje naplánovat i zahradu. Tutoriály k programu naleznete opět na youtube, bohužel ale ne v českém jazyce. Vše je ve videích ukázáno, jazyk u těchto videí není tak zásadní.

FloorPAD (http://www.floorpad.com/)

Program umožňuje velmi rychle vytvořit plán bytu nebo domu, vybavit ho nábytkem dle vašich představ či reality a zobrazit i jeho 3D vizualizaci. Je v češtině a jeho použití je snadné.

Homestyler (http://www.homestyler.com/home)

Tento program používají profesionální interiéroví designeři. Je k dispozici v mnoha jazycích, ale češtinu zde bohužel nenajdete.

Programy, které vyžadují instalaci do počítače:

IKEA planner (stáhnete zde)

Plánovač, který společnost IKEA poskytuje zdarma. Velkou výhodou je, že si pomocí plánovače můžete byt vybavit nábytkem z IKEA, plánek si uložit na jejich server a posléze v nákupním domě konzultovat. Uložit a vytisknout lze také nákupní seznam jednotlivých kusů nábytku.

Mně tento program nevyhovuje, zejména proto, že nelze naplánovat všechny místnosti – nejsou dostupné obrázky vybavení.

Sweet Home 3D (stáhnete zde)

Velmi intuitivní program, který ihned ukazuje i 3D zobrazení. Na internetu najdete videa s návody i popis práce s tímto programem. Sweet home 3D je ke stažení i v českém jazyce. Návody a videa, která se týkají jeho použití, ale existují pouze v angličtině a v dalších deseti jazycích, v češtině bohužel ne.

Room arranger

S tímto programem se mi pracovalo nejlépe a postup krok za krokem popisuji v eBooku “Udělějte z nemovitosti lukrativní zboží“. Jeho instalace je na 30 dní zdarma. Můžete si ho nainstalovat a pustit se do práce: room arranger instalace

planekroomarr600

A to je pro dnešek vše.

Mějte krásný den,

Pavlína

Pavlína Štefanová
Je nadšená organizátorka domovů, Home Stagerka a interiérová fotografka. Spolu s Lucií Kocman vytvořily projekt O domovē. Pomáhají vnést do každého domova systém a harmonii. Jsou autorky internetového seriálu Královny pořádku.
Komentáře