Podléháte letnímu slevovému šílenství?

Léto přeje výprodejům, chystáte se vklouznout do prvního obchoďáku a nakoupit, co vám padne do oka? Zkuste na to jít trochu jinak a podívejte se na váš šatník ze široka. Nebudete litovat ani zcela zbytečně koupených kousků a ani ztráty času a peněz.

Capsule wardrobe

Vytvořte „capsule wardrobe“ tedy soubor oděvů, které jsou vzájemně kombinovatelné, nositelné napříč sezónami i několik let, a ty jen doplňujte.

Zaměřte se na materiály!

Zkuste se před bezhlavým nákupem nachvíli zastavit a podívat se na cedulku. Polyester? Ten zkuste vynechat! Bavlna, len, hedvábí, viskóza nebo třeba bambus. V čemkoliv vám bude lépe, než v plastovém materiálu, který je sice precizně zrecyklován, ale vaší pokožce dobrou službu neudělá. Maximálně na sport –  tedy na krátkodobé nošení.

Barvy

Pokud víte, jaká barva vám sluší, máte vyhráno. Vyvarujte se roztodivných barevných kreací, více kousků tón v tónu vždy lépe zkombinujete. Vyzkoušejte béžovou, sluší v podstatě všem, jen trefit ten správný odstín. Pohybujeme se ve škále off white až po camel béžovou. Základní barvy jako bílá, černá nebo tmavě modrá, šedá doplněná nějakým pastelem, se může klidně opakovat v celém šatníku. Nutně nemusíte každý den vyrazit v jiné barevné kombinaci.

TIP pro svěžejší pleť

Pokud zrovna nemáte den, zkuste k obličeji (na horní část oděvu, kolem krku) světlejší barvy
nebo barvu, která dodá vaši pleti jas (bílá, krémová, růžová). Vyvarujte se barev temných,
šedivých a odstínů zelených
. Pomoci si může třeba hedvábným šátkem, kterým pozvednete
i obyčejné bavlněné triko.

Vzory

Plná skříň květin, geometrie nebo puntíků? A ne a ne to zkombinovat, poznáváte se?
Zkuste doplnit váš šatník bez nich. Uvidíte, že kousky v plné barvě se daleko lépe kombinují.
Vzory na těle tam, kam chcete přivádět pohledy. Větší zvětšují, drobnější zmenšují. Je to
alchymie. Pokud vzor – vsaďte na proužek, ten je moderní vždy.

Proužek z módy nevyjde, je to sázka na jistotu.

Co si na tuto sezónu určitě pořídit?

Bílé triko/košile

Chybět nesmí kvalitní bílé triko a košile. Zkuste volnější boxy střih, daleko lépe se kombinuje
a pasuje téměř všem postavám. Pokud najdete dobře padnoucí v ramenou a s hezkým
okrajem kolem krku, kupte jich více. Bohužel bílá trika nejsou nesmrtelná.

Košilové šaty

Chybu neudělátes košilovými šaty. Ať už bavlna nebo len, s rukávem či bez – s drobnou obměnou vykouzlíte několik looku – s páskem, šátkem, teniskami nebo jehlami – pokaždé trochu jinak.

Lehounké košilové šaty – do parných dní jako dělané

Denim

Do práce i na hřiště využijete padnoucí džíny. Noční můra „bokovky“ zase
klepou na dveře. Nicméně padnoucí skinny, wide leg, zvony, boyfriend nebo mum, hlavně
v plné nevydřené barvě, vám vždy dobře poslouží. Díry také přenechejte mláďatům. Není
vždy nutné podléhat trendům.
Takže pokud se necítíte na crop top, nenoste ho i když na vás
kouká z každého obrázku. Naopak pokud se na něj cítíte, směle do něj.

Saka

Saka hrají prim, ve lněné variantě ho ani v létě nesundáte. Materiál zde hraje obrovskou roli, v „plastu“ se budete akorát tak potit.

Sakem pozvednete každý outfit

Není vidět, ale…

Nezapomeňte na spodní prádlo a pyžamo. Prádlo není na první pohled vidět, ale finální vzhled vrchní vrstvy dokáže krásně podpořit nebo zcela zkazit. U pyžam volte vzdušný materiál a možná trochu víc sexy než to manželovo triko. Uvidíte, jak to partner ocení.

TIP – pozvednout nebo shodit

Tuto formulaci jsem za svůj módní život slyšela nesčetněkrát. Tyto šaty je potřeba „shodit“. Co to znamená? Máte malé černé, které vám padnou jak ulité, ale na odpolední sraz s kamarádkami je to trochu moc? Vezměte k nim třeba křídově bílé (nové) tenisky a kožený batůžek. Rázem máte outfit skoro na hřiště.

Necítíte se dnes na nic jiného než na džíny a triko? Ale na oslavu se to zrovna nehodí? Pozvedněte jej. Místo pásku nebo na hlavu použijte hedvábné Carré (šátek 90×90 třeba od Hermès) na bílém triku ledabyle ohrňte rukáv směrem nahoru. Na nohy místo tenisek nazujte sváteční jehly, do ruky psaníčko, přes ramena ledabyle hoďte lněné sako. Okamžitě můžete vyrazit na party, která se může protáhnout až do rána. Na pusu nezapomeňte nanést výraznější rťenku. Budete hvězdou, byť třeba jen dětské party.

Inspirujte se od fashion blogerek na Instagramu, my máme v oblibě třeba skvělou Zuzanu Stráskou.

Rada na závěr

Všechno levné není dobré. Zkuste nakupovat kvalitněji a střídměji. Uvidíte, že váš šatník toho ve finále tolik nepotřebuje. Kvalitní věci můžete nosit více sezón, a v neutrálních barvách je vždy zkombinujete. Jak v létě, tak v zimě.

Tak co? Taky vás už svrbí ruce? Začněte však nejprve tříděním vašeho stávajícího šatníku, ať víte, co je třeba vyměnit nebo doplnit. Inspirovat se můžete v našem seriálu Královny pořádku, kde organizujeme skříň úspěšné manažerky.

Pokud si na třídění sami netroufáte ozvěte se nám, šatníky jsou moje vášeň a díky nim celý projekt o domovē tak trochu vznikl.

Hezké nákupy přeje Lucie

Lucie Kocman
Je organizátorka domácností a odbornice na komunikaci a marketing. Svou vášeň pro módu, design a kosmetiku přetavila v konstatní styling lidí i jejich domovů. Spolu s Pavlínou Štefanovou vytvořily projekt O domovē. Pomáhají vnést do každého domova systém a harmonii. Jsou autorky internetového seriálu Královny pořádku.
Komentáře