Vítám vás u prvního dílu ze série pěti článků. Všechny mají jediný cíl. Posadíme spolu zájemce o vaši nemovitost na zadek. Chcete? Dnes se budeme věnovat úpravám fotografií v programu XnView, který si stáhnete do počítače úplně zdarma (odkaz najdete níže), pokud ho tedy ještě nemáte. Článek tedy není pro profesionální fotografy, kteří si ujíždějí na Photoshopu. Je pro ty z vás, co fotky moc neřeší. Nejradši je vezmou tak, jak je vyfotili a hurá s nimi na web.
Někdo z vás to třeba může právě teď potřebovat a nebude chtít čekat dalších pět týdnů, aby si přečetl jednu z nejdůležitějších věcí. Témata vám proto budu servírovat v nelogickém pořadí. Aby ti, co potřebují nemovitost nabídnout realitnímu trhu ještě dnes, měli ty nejdůležitější informace.
Bohužel i dnes se můžete setkat s tím, že realitní makléř naběhne k vám domů, udělá cvak cvak mobilem a už odpoledne vaše nemovitost „visí“ na internetu. Chválíte rychlost a flexibilitu? Ano, paráda. Možná to však v tomto případě, kdy se jedná o váš často těžko nabytý majetek, není úplně OK.
Jiný případ může být, že chcete svou nemovitost třeba pronajmout a cvak cvak děláte sami. Nemovitost díky chytrým telefonům„visí“ na webu v podstatě ihned. Možná vám to přivede nájemníka ještě ten večer. Ale možná taky ne. Proč tuhle fázi podceňovat? Váš majetek si zaslouží víc.
Jedna dobrá příprava a máte doživotně kvalitní materiál. A ten se může hodit. Třeba za rok, až bude chtít váš milý nájemník odejít. Najdete jiného dřív, než skončí výpovědní lhůta smlouvy.
Naučíme se pár základních úprav vašich fotografií v programu Xnview. Pokud tento prohlížeč fotografií ještě nemáte, můžete si ho do svého počítače nainstalovat. Najdete ho zde>>
Naopak. Věž v Pise je to jediné, co si může dovolit se kácet. Při fotografování interiéru se však často stane, že se nám nábytek kácí k jedné nebo k druhé straně. To opravdu nechceme. Pro tzv. rovnání os existuje velmi jednoduchý nástroj. Byla by velká škoda jej neumět použít.
Na horní liště najděte záložku Obrázek a na ni klikněte. Rozbalí se menu, ve kterém najdete volbu Otočit a Vlastní.
Zaškrtněte všechna políčka přesně podle obrázku níže. Zobrazí se vodící osy, velcí pomocníci při narovnávání. Díky přidávání nebo ubírání stupňů na ose, budete obrázkem otáčet. Točením po směru nebo proti směru hodinových ručiček nábytek postavíte rovně.
Vyzkoušejte si, co to s obrázkem dělá. Prostor, který kvůli otáčení obrázku vzniká, je automaticky ořezáván (máme to zaškrtnuté). Možná dojde k ořezu nějaké důležité části obrázku (zbude jen půlka kytky nebo vypínače). V dalším kroku to, co vám připadalo důležité, uřízneme celé a bude to. Co se dá dělat, měli jste fotit rovně:)
V tomto kroku obrázek ořízněte tak, aby se vám prostě líbil. Není nutné, aby ukazoval půlku obrazu nebo kus trubky od topení. Na obrázku pod tímto textem najdete ikonu, která vám s řezáním pomůže. Klikněte na ni, nastavte rámeček a ořízněte opětovným kliknutím na ikonu ořezu. Máte? Skvělé, teď si dílo vyjasníme.
TIP: Už jste někdy zaslechli pojem „zlatý řez“? V interiéru není vždy snadné jej aplikovat, ale i tak stojí za to tento pojem znát. Zjednodušeně řečeno jde o to, že objekt, který je fotografován, by se měl nacházet v jedné třetině obrázku (vertikálně či horizontálně myšleno). Je to pro oko člověka nejlíbivější.
Fotit interiér není jednoduché, často nás nejvíc trápí světelné podmínky. Čekat na to, až nám byt zalije slunce, to bychom taky mohli přijít o velké prachy. Takže si toho jasu a kontrastu do fotky prostě uměle trochu přidáme. Pokud jste trošku leniví, můžete si podle obrázku dole nastavit úrovně automaticky. Jestli si ale chcete víc hrát, bude pro vás až ten další obrázek.
Zaškrtněte si volbu „Použít na obrázek“, ať vše hned vidíte. Když se vám něco nelíbí, vždy se můžete vrátit o krok zpět. Slouží k tomu ikona s modrou šipkou v horní liště. Takže si v klidu můžete hrát, zejména s jasem a kontrastem. Jen pozor, všeho s mírou a v hranicích přirozenosti. Pamatujte, že přidáváním jasu vzniká ve fotce šum (moc jasu = zrnitost ve fotce), což je vidět zejména při tisku ve větším formátu.
Kéž by to šlo u všeho, že? U fotografií to ale naštěstí jde. Můžete se podívat, v jakém rozměru (rozlišení) po vás jednotlivé servery fotografie požadují. Nicméně nic nezkazíte, když fotky zmenšíte tak, že delší strana bude mít 800 pixelů. Na internet doporučuji vkládat fotografie na šířku, tedy je tak samozřejmě i fotit.
TIP: Fotografie si uložte i v původním rozlišení. Pro tisk je to každopádně lepší a nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat.
Bylo by velmi smutné, kdybyste nějakým nedopatřením zapomněli svou práci uložit. Raději tak čiňte průběžně. Vždy je dobré zachovat i originál a upravené foto před zmenšením rozměrů. To už jsem psala v tipu výše.
A to je pro dnešek všechno. Ti z vás, kteří zrovna potřebují rychle pronajmout či prodat svou nemovitost, ať tak udělají. Ostatní se mohou těšit na další díl seriálu „Jak posadit zájemce o vaši nemovitost na zadek“.
A jestli nechcete na další tipy čekat už ani chvilku, mrkněte se zblízka na eBook „Udělějte z nemovitosti lukrativní zboží“ a můžete mít všechno, do sebemenších detailů a ihned.
Pavlína