Budu spát ve tvé postýlce a jíst z tvého talířku. Chceš?

Nejde tady ani o jednoho trpaslíka, natož o sedm. Jde prostě o to, že si vyměníte s někým domov. Se vším všudy, včetně domácích zvířat.

Jde o takzvaný home exchange. Zaregistrujete svoji nemovitost na webových stránkách www.homeexchange.com , přidáte něco o vás, fotografie vašeho domova a místo, kam a kdy byste se chtěli podívat. Potom je už na vás, zda pouze odpovídáte na žádosti o výměnu nebo jste sami aktivními v posílání požadavků. Pokud si to stále neumíte představit, tak vřele doporučuji zhlédnutí americké komedie Prázdniny (Holidays), která vám tento způsob cestování přiblíží, a ještě se parádně pobavíte.

Jak to funguje?

V systému jsme zaregistrovaní již několik let a pořád se způsob vyvýjí. Systém výměn domovů není vůbec nový, už v 50. letech takto začaly cestovat učitelé, kterří v létě mají volno. Původně šlo opravdu o zaslání dopisu a čakání na odpověď. Od té doby se to samozřejmě posunulo neskutečně.

Před pár lety jste si mohli domov buď zcela vyměnit ve stejnou dobu, nebo bylo možné někoho ubytovat, „vydělat“ si tzv. baloon a zase ho v jiném domově „utratit“. Aktuálně už je vše založené na sbírání a utrácení bodů. Svůj domov oceníte pomocí Guestpoints/noc (systém vám i cenu nabídne na základě kapacity ubytování a polohy) a můžete obchodovat váš domov.

Opravdu pak přijede do mého domova cizí člověk?

Ano. Ale komunikujete docela většinou docela dlouho o různých organizačních věcech, takže zas tak cizí už pak není. Homeexchange je založen na důvěře, referencích. Nemáme jedinou špatnou zkušenost. Hosté po sobě vždy neskutečně krásně uklidili a nechali pěkný vzkaz s dárkem, stejně tak se chováme i my.

Kam se dá jet?

Můžete navštívit přes 150 zemí světa, skoro půl milionu domovů. Podobných webů existuje víc, můžete si samozřejmě vybrat.

Tip pro cestování přes Homeexchange

Co mně osobně nejvíc funguje? Když opravdu chceme někam jet, koupíme letenky a až potom hledáme hostitele, s přesným termínem a nějakým příběhem to vždy zafungovalo a bydleli jsme. A kdyby ne? Pořád je tu Airbnb nebo hotel.

Co vše nabízí výměna domovů?

Musím říct, že jsem tomuto typu cestování úplně propadla. Nejen, že máte ubytování, které většinou tvoří minimálně 50% ceny dovolené, zadarmo, ale často máte k dispozici i rodinné auto, sportovní vybavení různého typu, hračky pro děti a „nezaplatitelné“ také je, že žijete jako domorodci.

Možná se teď popadáte za hlavu a říkáte si, že jsem se úplně zbláznila, že byste do své postele, do svého království, ke svému majetku nikdy nikoho cizího nepustili. Přiznejte se, prolétlo vám to hlavou? Mně na začátku také, ale stačí pár opatření a najednou to jde.

S čím jsem bojovala já?

  • Jak zvládnu zabalit rodinu, odjet a nechat byt dokonale uklizený a připravený pro návštěvu? 

Domluvila jsem si v předstihu paní, co přišla uklidit a předat klíče od domu rodině. Stojí to sice nějaké peníze, ale šetříte mnohem víc a hlavně tímto chráníte sebe od stresu, věřte mi. Filozofie výměny domovů je taková, že návštěva po sobě nemovitost uklidí. Není se tedy čeho bát.

  •  Bylo mi nepříjemné, že někdo cizí bude spát v našich postelích.

To jsem ale vyřešila speciálními potahy na matrace. Ano, také je to investice, ale já se cítím líp a myslím, že i naši hosté. A stále přece šetříme na dovolené minimálně 50%.

  • Bála jsem se o svůj majetek, důležité papíry, cennosti.

Není normální krást a ničit majetek druhého. A hlavně: Vy jste na návštěvě také a také se k majetku druhého chováte s úctou. Celý tento systém výměny domovů stojí na referencích, pokud se budete chovat špatně, už si s další výměnou neškrtnete a naopak. Součástí je i pojištění.

V neposlední řadě mi také pomohl manuál k našemu domovu, který obsahuje pravidla, která by měla být hosty respektována. Rodina v něm najde například návod na kávovar či myčku, ale i prosbu, aby po našem domově nechodili v botách na ven. Dá se tam dát cokoli a funguje to!

Takže pokud jsem tímto článkem alespoň v některých z vás vzbudila odvahu zažít dovolenou jinak, pak jsem nesmírně ráda! A ano, není to pro každého, na takové výměně domovů jste většinou se svou rodinou a té se také věnujete, žádné animační programy, jen vy, partner a vaše milované děti.

S láskou,

Pavlína

Pavlína Štefanová
Je nadšená organizátorka domovů, Home Stagerka a interiérová fotografka. Spolu s Lucií Kocman vytvořily projekt O domovē. Pomáhají vnést do každého domova systém a harmonii. Jsou autorky internetového seriálu Královny pořádku.
Komentáře